Terapia rodzin – kiedy warto z niej skorzystać?

 Terapia rodzin – kiedy warto z niej skorzystać?

Szybkie tempo życia i nadmiar obowiązków mogą powodować trudności w codziennym funkcjonowaniu rodziny. Problemy komunikacyjne często wynikają z silnych emocji, niezaspokojonych potrzeb lub zawyżonych oczekiwań względem bliskich. Terapia rodzinna to forma pomocy, z której warto skorzystać, aby naprawić relacje rodzinne. W jakich sytuacjach taka pomoc jest wskazana?

Problemy w życiu zawodowym

Rodzina to system naczyń połączonych. Co oznacza, że problemy jednej osoby, nie pozostają bez wpływu na pozostałych członków rodziny. Rodzice często nie potrafią odciąć się od negatywnych emocji, które towarzyszą im w pracy. Takie osoby tworzą w domu napiętą atmosferę, która prowadzi do wybuchów złości i problemów komunikacyjnych. Podczas terapii rodzinnej doświadczony psycholog pomoże rodzinie przepracować trudne emocje i pokaże, jak można efektywnie radzić sobie ze stresem. W trakcie spotkania każdy członek rodziny będzie mógł wyrazić swoje uczucia w bezpiecznej i przyjaznej atmosferze. Umiejętnie poprowadzona terapia to świetny sposób na poprawę atmosfery w rodzinie i zacieśnienie rodzinnych więzi.

Kryzys spowodowany zmianą miejsca zamieszkania

Niektóre sytuacje mogą spowodować, że dziecko zamknie się w sobie lub zacznie przejawiać zachowania destrukcyjne. Jedną z nich jest nagła zmiana miejsca zamieszkania, która może doprowadzić do poważnego kryzysu w rodzinie. Dla dziecka przeprowadzka bywa trudna do zaakceptowania, szczególnie jeśli z jej powodu trzeba ograniczyć kontakty z przyjaciółmi. W trakcie terapii rodzinnej bliscy będą mogli wspólnie przedyskutować najbardziej drażliwe kwestie bez zbędnej agresji. Terapeuta odpowiednio pokieruje rozmową i pomoże rodzinie dojść do porozumienia.

Kryzys spowodowany rozwodem

Rozwód to bardzo traumatyczne wydarzenie dla wszystkich członków rodziny. W takiej sytuacji dzieci często wycofują się z życia rodzinnego i nie ujawniają swoich prawdziwych uczuć. Brak negatywnych emocji nie oznacza jednak, że dziecko nie przeżywa rozwodu rodziców. Terapia rodzinna może być bardzo pomocna, gdy rodzice są ze sobą skonfliktowani i cierpi na tym dziecko. W trakcie spotkań byli małżonkowie nauczą się, jak konstruktywnie ze sobą rozmawiać oraz, jak komunikować się z dzieckiem, aby nie pogłębiać jego traumy.

Terapia rodzinna sprawdza się wszędzie tam, gdzie członkowie rodziny nie są w stanie porozumieć się ze sobą, przez co na co dzień przeżywają duży stres, a po pracy niechętnie wracają do domu. Czasami już kilka spotkań może całkowicie odmienić relacje panujące w rodzinie. Sama obecność terapeuty, który obiektywnie podchodzi do zagadnienia, nie oceniając przy tym nikogo, przynosi zaskakująco dobre rezultaty. Z takiej pomocy warto skorzystać, aby poprawić komfort i jakość życia swojej rodziny.

Podobne wpisy

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.