Stalowe hale logistyczne – co ma wpływ na sposób projektowania tego typu obiektów?
Nowoczesne centra logistyczne coraz częściej są nie tylko magazynami i miejscami do kompletacji, pakowania oraz ogólnej obsługi zamówień, lecz także pełnią funkcje pomocnicze i dodatkowe. Od tego, w jaki sposób będzie wykorzystywany obiekt i jakie procesy mają w nim zachodzić, naprawdę wiele zależy. Nie da się bowiem stworzyć dobrego projektu hali bez uwzględnienia tych kwestii.
W ostatnich latach m.in. w związku z rozwojem branży e-commerce rośnie zapotrzebowanie na hale logistyczne. Firmy, które zajmują się logistyką, rozszerzają swoje oferty i budują kolejne obiekty w różnych częściach kraju, a te, które specjalizują się w handlu internetowym, szukają rozwiązań umożliwiających jednoczesne przechowywanie produktów i obsługę zamówień. Wiele z nich inwestuje w nowoczesne hale stalowe. Dlaczego?
Ponieważ obiekty stalowe da się postawić w stosunkowo krótkim czasie i dość niskim kosztem, a później można je łatwo dostosować do zmieniających się potrzeb firmy.
Jednak projektowanie hali logistycznej to duże wyzwanie, które wymaga zarówno szerokiej wiedzy technicznej, jak i znajomości specyfiki pracy w danej branży. Co uwzględnia się na etapie tworzenia projektu?
Funkcje obiektów i procesy zachodzące w halach logistycznych
Między innymi jakie funkcje będzie pełnił obiekt i jakie procesy mają w nim zachodzić. Wiadomo, że podstawowe funkcje to te związane z logistyką – magazynowanie, transport, pakowanie, kompletacja towarów, zarządzanie zapasami i zamówieniami itp. Ponadto hala tego typu może być wykorzystywana do obrotu zbiorczymi opakowaniami transportowymi wielokrotnego użytku, obsługi celnej, technicznej obsługi pojazdów, usług księgowych, sprzedaży paliw, olejów i akcesoriów czy usług gastronomicznych.
Jeśli chodzi o procesy, hale logistyczne muszą być przystosowane do płynnego i bezpiecznego przepływu towarów od momentu zamówienia produktów, przez ich obsługę, przechowywanie, kompletację, aż do wydania paczek do wysyłki. Żeby to było możliwe, należy zaplanować maksymalnie funkcjonalną przestrzeń, biorąc pod uwagę trwałość konstrukcji i bezpieczeństwo komunikacyjne.
Rodzaje składowanych towarów
Przy projektowaniu stalowych hal logistycznych trzeba uwzględnić także rodzaj składowanych towarów i to, w jaki sposób będą przechowywane. W zależności od tego, czy klient szuka rozwiązań umożliwiających składowanie produktów sypkich luzem, gazów lub cieczy, czy towarów na paletach albo na regałach, inaczej planuje się przestrzeń wewnątrz obiektu. Np. materiały sypkie powinny zostać oddzielone zaporami, które wytrzymają silne parcie. W przypadku przechowywania na regałach istotne jest uwzględnienie na tyle szerokich odstępów pomiędzy nimi, żeby w planowanych korytarzach zmieściły się urządzenia transportu bliskiego.
Jeszcze innych rozwiązań wymaga przechowywanie materiałów specjalnych i niebezpiecznych. W takich przypadkach już na etapie projektu należy uwzględnić restrykcyjne normy budowlane, żeby obiekt mógł zostać dopuszczony do użytkowania.
Na tym obowiązki projektantów hal stalowych się nie kończą. Muszą także wziąć pod uwagę usytuowanie obiektu, wytrzymałość konstrukcji, normy przeciwpożarowe itp., a jednocześnie zaproponować najlepsze rozwiązania w kwestii wentylacji, ogrzewania oraz doświetlenia budynku.
Ze względu na liczbę zmiennych, które trzeba uwzględnić, warto powierzyć wykonanie projektu doświadczonym generalnym wykonawcom takim jak np. Commercecon (https://commercecon.pl/obiekty-przemyslowe/hale-logistyczne/).